Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zima je pro vlasy pohromou. Pár tipu jak se starat o vlasy v zimě

Zima je pro vlasy pohromou. Pár tipu jak se starat o vlasy v zimě

Pár tipu jak se starat o vlasy v zimě

Mrazivé a zakaboněné dny neprospívají naší psychice, pokožce ani vlasům. Děsíte se každý rok zimy, protože se vám zelektrizované vlasy rozlétávají na všechny světové strany a ještě k tomu se mastí víc než obvykle? Mít krásné a zdravé vlasy i v zimě není nemožné – jen je potřeba věnovat jim o trochu víc péče.

 

Problémy s vlasy se objevují už na podzim, kdy nám vypadávají ve větším množství než na jaře a v létě. Se snižující se venkovní teplotou začínají být vlasy těžko zvladatelné, jsou matné a bez lesku. Během dne několikrát změníme prostředí a mráz střídá horký vzduch v přetopené místnosti, jenž vlasy vysušuje a oslabuje. Ty se pak více lámou a třepí. Když se vlády ujme mráz, neobejdeme se bez šály, čepice nebo svetrů, které si denně přes vlasy přetahujeme. Nemůžeme se pak divit, že jsou zelektrizované a pracně vytvořený účes je během pár vteřin zničen. Pod pokrývkou hlavy se vlasy zapaří a zvyšuje se jejich mastivost. Zima je prostě vlasům po všech stránkách nepříjemná.

Vlasům v zimě nepřidá ani smog a nedostatek slunečního záření, které vlasovou pokožku dezinfikuje a vysušuje. V zimním období také měníme jídelníček, přijímáme více tuků a cukrů, které zvyšují mastivost vlasů, na úkor ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin. Máte-li sklon k depresím a podléháte-li stresu, připravte se na to, že kvalita vlasů a pokožky se díky tomu také zhorší. Během psychických obtíží totiž klesá imunita a dostavují se hormonální výkyvy, které vlasy negativně ovlivňují zevnitř.

Pokud nemáme možnost odletět na půl roku do tropických krajů, tak se zimě prostě nevyhnete. Vlasy ale můžete chránit a vyživovat zvenku i zevnitř tak, abyste jim pomohli zimní období přečkat a udrželi si je zdravé, lesklé a poslušné.

O vlasy bychom se měli starat po celý rok, nicméně již na podzim je vhodné péči o kadeře zesílit. Důležitá je volba správné vlasové kosmetiky, která by měla odpovídat typu vlasů (a jejich problémům) a neměla by je zbytečně zatěžovat dalšími syntetickými látkami. Vhodné je používat především přírodní vlasovou kosmetiku, která je k vlasům šetrná.

Tipy pro vlasové kúry a zábaly

Vlasům prospěje zastřižení konečků před zimou i po ní, které napomáhá jejich regeneraci. V zimě bychom neměli zapomenout dopřát vlasům výživné kúry a zábaly. Ty si můžeme během chvilky připravit doma ze surovin, jež najdeme v ledničce nebo ve spíži. Vypadávání vlasů zmírníme, pokud do vlasové pokožky budeme vtírat cibulovou šťávu s kapkou koňaku. Křehkým a lámavým vlasům zase prospěje banánový zábal. Rozmačkejte jeden banán, smíchejte ho se žloutkem a pěti lžícemi olivového oleje. Směs vetřete do vlasů, přikryjte igelitem a nahřátým ručníkem. Nechte působit minimálně půl hodiny a pak pečlivě opláchněte. Mastných vlasů se zbavíte kúrou připravenou z 50 ml olivového oleje a stejného množství citrónové šťávy. Pro vyšší účinnost olej zahřejte. Směsí ošetřete vlasy po celé jejich délce a nechte působit 45 – 60 minut. Nakonec vlasy pečlivě umyjte, abyste odstranili olej. Potřebné živiny vlasům dodají také nálevy, kterými si je budeme oplachovat. K lesklým vlasům nám dopomůže odvar z hrsti kopřivových listů zalitých půl litrem vroucí vody. Nálev nechte čtyři hodiny vyluhovat a pak ho smíchejte se čtvrt litrem ovocného octa. Vlasy odvarem pravidelně oplachujte.

Pokud neholdujete doma připraveným zábalům a odvarům, můžete si nechat vlasy ošetřit také v kadeřnictví, kde by vám měli nabídnout vyživovací nebo regenerační kúru odpovídající vašemu typu vlasů.

Nezapomínejte na přísun vitamínů

Protože krásné a zdravé vlasy ovlivňuje především naše životospráva, měli bychom myslet nejen na vyživující zábaly a vlasové kúry, ale také na náš jídelníček. Důležité jsou například esenciální mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9, které najdeme v různých semínkách nebo ořeších. Zapomínat bychom neměli ani na dostatečný přísun zeleniny, ovoce, luštěnin a mléčných výrobků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Mail listArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 4
Celkem: 47009
Měsíc: 560
Den: 15