Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krásné a zdravé vlasy? Začněte u jídla!

Krásné a zdravé vlasy? Začněte u jídla!

Krásné a zdravé vlasy? Začněte u jídla!

Toužíte po krásných vlasech a stále  hledáte kouzlo, díky němuž se budete moci pyšnit lesklou a hustou hřívou? Podle vědců je jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují vzhled vlasů, životní styl. Je jasné, že dnešní doba a způsob našeho života vlasům nepřidá, spíše ubere. Stres, nevhodná skladba jídelníčku, alkohol, cigarety, syntetické šampóny, časté barvení, klimatizace, znečištěné prostředí nebo ústřední topení, to jsou jen namátkou vybrané faktory, které našim vlasům škodí.

 

Pokud jste se rozhodli vzhled svých vlasů jednou pro vždy změnit a začali jste používat přírodní vlasovou kosmetiku, která vlasy vyživuje, hydratuje a dodává jim potřebné látky, jste na dobré cestě.

Důležité ale je, starat se o svůj organismus také zevnitř. Vlasy jsou totiž věrným odrazem naší životosprávy. Tak jako syntetické přípravky vlasy vysušují, má nadměrná konzumace tuků, cukrů a kořeněných jídel opačný efekt – vlasy se naopak nadměrně mastí. Neuvážené diety, během nichž se vzdáváme některého typu pokrmů, mají zase na svědomí vlasy zplihlé a bez života. Jak tedy žít, abychom měli vlasy krásné?

Zapomínat bychom neměli na dostatečný přísun tekutin. Voda naše tělo hydratuje, pročisťuje a pomáhá správnému fungování organismu. Do svého pitného režimu bychom měli zařadit také minerálky s dostatečným obsahem magnesia, které vlasům prospívá.

Hlavní složkou vlasů je kreatin, pro jehož tvorbu jsou nezbytné esenciální mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9. Běžně je najdeme v kukuřici, slunečnicových semínkách a oleji, piniových oříškách, para ořechách, rybím tuku, lněném oleji, avokádu, vlašských ořeších nebo lněném semínku. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je pro vlasy vhodná neloupaná rýže.  Pro stavbu vlasů je také nezbytný křemík, který doplníme z česneku, cibule, papriky nebo mrkve.

Podle některých vnějších příznaků našich vlasů se dá dobře odhadnout, jaká látka nebo vitamín jim chybí. Máte-li problém s třepením vlasů, je to pravděpodobně způsobeno nedostatkem vitaminu A a betakaroténu. Tyto látky doplníte konzumací jater, žloutků, mléka a vybraných druhů zeleniny (mrkev, žlutá paprika). Zvýšit byste také měli příjem vitamínu E, který najdete v rostlinných olejích, semenech, ořeších nebo listové zelenině.

Trápí-li vás suché a extrémně lámavé vlasy nebo máte-li problém s jejich vypadáváním, je to pravděpodobně důsledek nedostatečného příjmu bílkovin. Zařaďte do svého jídelníčku více masa, ryb, luštěnin a mléčných výrobků.

Příklad jídelníčku pro krásné vlasy:

Snídaně: Celozrnné pečivo, sýr nebo jogurt, ovoce, neslazený džus
Oběd
: Losos s citrónovou omáčkou, celozrnná rýže, minerálka, jako dezert ovoce (banán, avokádo…)
Večeře
: Zeleninový salát s kozím sýrem, celozrnné pečivo, tomatový džus
Svačinka
: (kdykoli během dne): hrst oříšků, obilných klíčků nebo neslazeného müsli

Některé vlivy (například znečištěné životní prostředí), které negativně působí na naše vlasy, příliš ovlivnit nemůžeme. V našich silách ale je vyhnout se tučným a sladkým jídlům typickým pro rychlá občerstvení, nekouřit a nepít v nadměrném množství alkohol, který na některé vitamíny, důležité pro krásné a zdravé vlasy, působí doslova jako protilátka.

Věděli jste, že krásných a žádaných vlasů můžete dosáhnout také pravidelným cvičením? Pohyb je pro zdraví člověka nezbytný. Pokud si během týdne uděláme čas na protažení těla v posilovně nebo se proběhneme venku, zlepší se nám krevní oběh a krev tak bude efektivněji zásobovat kořínky vlasů nezbytným kyslíkem a živinami.

Zhoršení kvality vlasů může také souviset s hormonálními změnami. U žen taková situace nastává například během těhotenství nebo kojení. Ženy by si měly také dávat pozor na antikoncepci. Některé pilulky totiž tělu ubírají vitamín B, který vlasy potřebují. Doplnit ho můžeme konzumací zeleniny a ovoce, ořechů, semen, droždí, luštěnin nebo obilovin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Mail listArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 46972
Měsíc: 566
Den: 11