Domácí pleťové masky pro všechny typy pleti 2.
Docela jistě každá z nás má spoustu osvědčených receptů na zaručeně účinné pleťové masky.
Ve skutečnosti se pořád jedná o variace nějakého základu, většinou podle typu pleti, a následných přísad.
Základ
Jako základ na domácí masky se dá použít například tvaroh, droždí, med, olivový olej, vejce, ovesné vločky, smetana, mléko nebo jogurt. Samozřejmě samostanou skupinou jsou pak ovocné základy, kde používáme rozmixované nebo jen namačkané ovoce a zeleninu. Například jako broskve, meruňky, jablka, jahody, banány, citrony, pomeranče, okurky, avokádo, papája či kiwi. S tím, že pro mastnější pleti používáme spíše lehčí zíklady, jako právě ovocné a zeleninové, nebo jogurt a naopak jako základ pro sušší a stárnoucí pleti se hodí více olej, smetana, vajíčka, banány nebo avokádo. Med, ovesné vločky, tvaroh a droždí se hodí pro všechny typy.
Přísady
Do základu přidáváme další suroviny, podle toho, čeho chceme dosáhnout či co chceme ošetřit. Především různé bylinky a to jak čerstvé tak sušené. Čerstvé do základu rozmixujeme, nebo použijeme výluh. Sušené spaříme a opět rozmixujeme, nebo použijeme výluh. Například heřmánek má uklidňující, čistící a stahující účinky na kůži, skořice mírně dezinfekční při poraněních či hnisání, máta tonizuje a oživuje, dubová kůra je vhodná na mastnou a aknózní pleť a stahuje rozšířené cévky, květ měsíčku lékařského je zase velmi hojivý a uklidňující.
Příprava pleti pro aplikaci masky
Před aplikací pleťové masky bychom měli pleť důkladně vyčistit, tak jak jsme běžně zvyklí. Odstraníme make-up. Obličej i krk, případně dekolt omyjeme teplou vodou. Pro lepší vstřebání výživných látek je dobré pleť nejprve prohřát a prokrvit, což nám zajisti buď krátké napaření kůže nad horkou lázní (jako inhalace), masáž tváře nebo jemný peeling. Protože prokrvená kůže lepé přijímá výživné látky.
Masku aplikujeme na připravenou pleť. Vhodná je například aplikace při koupeli, kdy si prostě pohovíme v teplé vodě oněch kýžených nejméně 15 minut. Ale jinak si stačí pohodlě na čtvrt hodiny sednout třeba k TV. Poté masku pečlivě odstraníme teplou vodou. Pokožku osušíme a vklepeme krém vhodný pro náš typ pleti.
Dopřávejte si masky podlé své chuti, ale nejlépe jednou týdně.
Tip
Doporučujeme pleť pravidelně ošetřovat vlažným čajem ze šalvěje. Čistí a vyhlazuje vrásky.
Vaší fantazii se při přípravě masek meze nekladou, ale přesto vám zde nabídneme několik osvědčených receptů:
Pleťová maska z medu a avokáda na unavenou pleť
Maska je velmi výživná, výrazně regenerační a je vhodná pro všechny typy pleti, zejména pak na unavenou a zralou pleť.Navrací kůži pružnost a svěžest, obsahuje velké množství výživných i hydratačních látek.
1 lžička medu, 1 lžička bílého jogurtu, 1 lžička čerstvé citronové šťávy (pro citlivou či alergickou pleť můžeme citronovou šťávu vynechat ) Pleťová maska z jablek a skořice na mastnou a problematickou pleť 1 zralé jablko, 1 lžička bílého jogurtu, 1 lžička medu, 1/2 lžičky mleté skořice, 1 lžička ovesných vloček 1 zralý banán, 1 vaječný žloutek, 2 lžičky panenského olivového oleje 1 zralé avokádo,
avokádo vydlabeme ze slupky a rozmělníme vidličkou na jemnou kaši, přidáme zbylé ingredience a vše důkladně promícháme
Má lehké antiseptické účinky, čistí a stahuje póry a zároveň pleť příjemně hydratuje a dodává kůži vitamíny.
jablko oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle nebo rozmixujeme, přidáme zbylé ingredience a důkladně promícháme v jemnou kašovitou hmotuBanánová pleťová maska na suchou pleť
Tato bohatá a výživná maska je vhodná především na suchou pleť, které dodá pružnost, zdravou barvu a mladistvý vzhled. Obsahuje mnoho prospěšných mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Je vhodná i na citlivou pokožku, v případě mastné či problematické pleti je lepší ubrat nebo úplně vynechat olej
oloupaný banán rozmělníme vidličkou na jemnou kaši, přidáme vaječný žloutek a olej a důkladně promícháme.